•  
     
     

    Top 40 Finishes at Sections

    Girls

    1991   3200m      (8th place team)                                    

            10  Shannon Smith            12:58

            25  Jaime Kingsley             13:32

    1992       (4th place team)

            8    Shannon Smith             12:31

            9    Laura Tribon                12:32

           15   Jaime Kingsley             12:48

           26   Mary Aggen                 13:05

    1993     (4th place team)

           4    Laura Tribon                 12:26

           9    Jaime Kingsley              12:35

          12   Mary Aggen                  12:57

          30   Shannon Smith              13:20

    1994   4K     (6th place team)

          19  Shannon Smith               16:46

          28  Mary Aggen                   17:12

          36  Jaime Kingsley               17:36

          40  Jane Johnson                   17:40

    1995     (9th place team)

          23  Melissa Holthaus            16:46

          35  Jaime Kingsley               17:07

    1996     (10th place team)

          32  Mary Aggen                    17:02

          34  Ellen Waldow                  17:06

    1997

          22  Ellen Waldow                  17:00

    1998

          20  Ellen Waldow                  17:09

          38  Brittany Smith                 17:45

    1999

           6   Ellen Waldow                  15:56

          15  Brittany Smith                 16:36

    2000     (9 place team)

           8  Ellen Waldow                   16:00

          11  Brittany Smith                 16:10

          34  Mamie Kingsley              17:27

    2001    (8 place team)

          6  Ellen Waldow                    16:43

         19  Brittany Smith                  17:29

    2002

          7   Brittany Smith                  16:17

          32  Melissa Gudmundson      17:22

    2003

          7   Brittany Smith                  15:57

    2004     (9 place team)

          17 Kristin Bunge                   16:59

          32  Melissa Gudmundson     17:29

    2005

           32  Melody Olsted               17:02

           34  Kristin Bunge                17:09

    2006

           31   Melissa Gudmudson     17:00

    2013

           6    Kiera Olson                   16:15

          30   Leah Ruen                     16:59

    2014      (3rd place team)

          16  Leah Ruen                      16:19

          22  Maddie Smith                 16:33

          23  Kiera Olson                    16:35

          26  Emily Snyder                 16:38

    2015   5K   (1st place team)

           4    Emily Snyder                20:35

          16  Bailey Ruen                   21:04

          21  Kiera Olson                   21:16

          23  Leah Ruen                     21:27

          29  Maddie Smith                21:37

          36  Ashley Miner                 21:58

    2016     (2nd place team)

          13  Kiera Olson                  20:20

          14  Kaylee Arndt                20:32

          20  Leah Ruen                    20:54

          25  Emily Snyder                21:08

          28  Maddie Smith               21:15

          32  Bailey Ruen                  21:20

    2017

          14  Kaylee Ardnt               20:33

    2018    (10th place team)

          23  Kaylee Ardnt               21:08

    2019

          21  Brielle Ruen                21:10

    2020    (9th place team)

          15   Lillyan Kiehne            21:17

          29    Kaylee Ardnt             22:12

    2021    (6th place team)

          5     Lillyan Kiehne            20:38

          23   Brielle Ruen               22:07

          31   Morgan Pickett           22:26

    2022

         13    Lillyan Kiehne            21:02

         39    Addie Miner               22:18

     Boys

    1991  5K    (1st place team)

          2  Cory Hall                   17:08             

          9  Mark Aggen               17:39

         19  Kyle Kingsley           18:03

         20  Dave Larson             18:03

         23  Kurt Hella                 18:15

    1992        (8th place team)

          18  Kyle Kingsley          17:48

          32  Curt Hella                18:02

    1993

          28  Kyle Kingsley          18:42

    1995

          32  Mark Haugerud       18:32

    1997

          32  Charlie Haugerud    18:45

    1998

          35  Jeremy Larson         19:08

    1999

          36  Jeremy Larson         18:32

    2000     (9 place team)

          26  Jeremy Larson         18:23

          40  Tyler Heibel             19:03

    2001

          21  Tyler Heibel             19:12

    2012

          24   Eric Peterson          18:20

    2014     (8 place team)

          21  Travis Troendle        18:02

          34  Nate Eversole           18:31

    2016

          36  Casey Olson             18:28

    2019

          29  Carson Ruen            18:16 

    2020    (9 place team)

          13  Carson Ruen            18:06 

    2021     (9 place team)

           17 Carson Ruen             18:05

           19 Isaac Snyder             18:11

    2022

            7 Isaac Snyder              17:17

       


     

     

     

Last Modified on October 28, 2022